یکشنبه , فوریه 25 2024

چند عبارت از ائمه علیهم السلام

چند عبارت از ائمه علیهم السلام و افراد مختلف در خصوص حضرت زینب سلام الله علیها

🔰 عفت و حیا
یحیی المازنی می‌گوید: مدت زیادی در مدینه همسایه حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام و نزدیک منزلی که دخترش زینب سکونت داشت، بودم. به خدا قسم هیچ وقت او را ندیدم و هیچ صدایی از او نشنیدم و هنگامی که می‌خواست به زیارت جد خود مشرف شود، شب از منزل خارج می‌شد. امام حسن علیه السلام در سمت راست او و امام حسین علیه السلام در سمت چپ او و امیرالمؤمنين علیه السلام در جلوی او حرکت می‌کرد. هنگامی که به قبر می‌رسیدند، امیرالمؤمنین سلام الله علیه جلوتر می‌رسیدند و نور قندیل‌ها را خاموش می‌کردند. یک مرتبه امام حسن مجتبی سلام الله علیه از آن حضرت علت این کار را پرسیدند. امیرالمؤمنین سلام الله علیه پاسخ دادند: می‌ترسم کسی چشمش به خواهرت زینب بیافتد.
📚وفیات الأئمة، ص ۴۳۵-۴۳۶

🔰عقل و کمال
زینب عقیله، دختر حضرت علی بن ابی طالب سلام الله علیهما می‌باشد. مادر او (حضرت) فاطمه دختر پیامبر می‌باشد. همین عقیله کسی است که ابن عباس کلام (حضرت) فاطمه پیرامون فدک را از او نقل کرده چنان چه ابن عباس گفت: عقیله ما زینب دختر (حضرت) علی برای من حدیث را نقل کرد.
📚مقاتل الطالبیین، ص ۲۵

🔰دکتر عایشه بنت شاطئ
این لقب (عقیله) بر ایشان غلبه یافت فلذا به ایشان عقیله گفته می‌شد و به این لقب شناخته شد.
📚السیدة زینب عقیلة بنی هاشم رضی الله عنها، ص ۵۳

🔰 علم
امام سجاد علیه السلام: به حمد الله شما زن عالمی هستی که استاد نداشته و فهمیده‌ای هستی که کسی به شما تفهیم نکرده است.
📚الاحتجاج، ج ۲، ص ۳۰۵

🔻چنانچه در برخی از روایات آمده است، حضرت زینب سلام الله علیها دارای مجلس علمی پرباری بوده و زنانی که قصد تفقه در دین داشتند بر (حلقه درسی) ایشان وارد می‌شدند… حضرت زینب سلام الله علیها از لحاظ لطافت و مهربانی شباهت به مادر خود داشته و در مقام علم و تقوا شبیه پدرش بود.
📚السیدة زینب عقیلة بنی هاشم رضی الله عنها، ص ۵۳

🔰نائب الامام
امام حسین سلام الله علیه روز عاشورا در ظاهر امر به خواهرش زینب دختر امیر المؤمنین علیه السلام وصیت نمود به طورى كه علومى كه از امام زین العابدین علیه السلام ظاهر می‌گشت، به حضرت زینب نسبت می‌رسانید و امام حسین علیه السلام براى حفظ جان فرزندش زین العابدین، آن علوم را به خواهرش وصیت كرده بود كه بعدها به امام زین العابدین بدهد.
📚كمال الدین و تمام النعمة، ج‏۲، ص ۵۰۱

🔰عبادت
امام سجاد علیه السلام می‌فرمایند: ندیدم که عمه‌ام نماز شب را نشسته بخواند مگر شب یازدهم محرم چرا که او هیچ شبی تهجد خودش را ترک نکرد و عبادت‌های مستحبی ایشان حتی تا این شب غم‌انگیزی که همه عزیزانش را از دست داده بود، برقرار بود و در آن روز، مصیبت بر آن حضرت پشت سر هم وارد می‌شد… به تحقیق که عمه‌ام زینب سلام الله علیها با توجه به این مصیبت‌ها و سختی‌ها که در راه ما به شام بر او وارد شده بود، نافله‌های شب او ترک نشد.
📚عوالم العلوم و المعارف والأحوال من الآیات و الأخبار و الأقوال‏، ج ۱۱ ص ۹۵۳

✅ کانال ادیان، فرق و قومیت‌های مؤسسه مصاف (افق)
🆔 @masaf_ofogh

Visits: 0

دیدگاهتان را بنویسید