سه‌شنبه , آوریل 16 2024

حضرت خضر

حضرت خضر

خضر کيست؟ آيا پيغمبر الهي بود؟

در قرآن مجيد صريحاً نامي از خضر برده نشده است ولي از بعضي روايات استفاده مي‌شود که اسم اصلي او «بليا ابن ملکان» بوده و خضر لقب اوست، زيرا هر کجا گام مي‌نهاده، زمين از قدومش سرسبز مي‌شده است.
اين مرد يک دانشمند الهي و مشمول رحمت خاص پروردگار، و مأمور به باطن و نظام تکويني جهان و آگاه از پاره‌اي از اسرار بوده و از يک جهت معلم «موسي بن عمران» بوده است، هر چند حضرت موسي درپاره‌اي از جهات بر او مقدم بوده است.
در اينکه آيا جناب خضر، پيامبر بوده است يا نه، روايات متفاوتي داريم:
در جلد اول اصول کافي روايات متعددي نقل شده است که دلالت بر اين دارند که اين مرد عالم، پيامبر نبود، بلکه دانشمندي هم چون «ذوالقرنين» و «آصف بن برخيا» بوده است.
اما از پاره‌اي ديگر از روايات استفاده مي‌شود که ايشان پيامبر بوده است. از جمله شيخ صدوق از امام صادق (عليه السلام) نقل کرده، آن حضرت فرمود: «خضر از پيغمبران مرسل بود که خداوند او را به سوي قوم خود مبعوث فرمود و او مردم را به توحيدخداوند و اقرار به پيغمبران و کتابهايي که بر آنها نازل شده بود دعوت کرد، و معجزه‌اش اين بود که بر هيچ چوب خشک يا زمين بي علفي نمي‌‌نشست، جز آنکه چون برمي خاست، سرسبز مي‌گرديد و به همين سبب او را خضر گفتند.»[1] در برخي روايات نقل شده است که خضر از آب حيات نوشيد و براي هميشه زنده است. از جمله ابن فضّال از امام رضا(عليه السلام) نقل مي‏کند که حضرت فرمود: «خضر از آب حيات آشاميد. او زنده است و نمي‌‌‏ميرد تا در صور دميده شود».[2] مشابه اين روايت از حضرت در جايي ديگر از بحارالأنوار نقل شده است.[3] علامه طباطبايي درباره احاديثي که به نوشيدن حضرت خضر از آب حيات اشاره مي کنند،مي‏فرمايد: اين روايات و امثال آن، روايات آحادي(خبرهاي واحد) است که يقين به صدورش نداريم و از قرآن کريم و سنت و عقل، دليلي بر توجيه و تصحيح آن نداريم.[4]

پی نوشت:

[1]. سيدهاشم رسولي محلاتي، تاريخ انبياء،ص474.
[2]. قطب راوندي،الخرائج و الجرائح، ج‏3، ص: 1174.
[3]. علامه مجلسي، بحارالأنوار ، ج 52، ص 152.
[4]. علامه طباطبايي،ترجمه تفسير الميزان، ج 13، ص 598 با تلخيص.

پاسخگویی به سوالات دینی http://my.pasokhgoo.ir

پیشنهاد ما به شما

#مسأله_انتظار⁉️صدای حضرت در زمان ظهور چگونه به گوش، همه می‌رسد؟

#مسأله_انتظار ⁉️صدای حضرت در زمان ظهور چگونه به گوش، همه می‌رسد؟ ✍️تحقیقات نشان می‌دهد حضرت …

دیدگاهتان را بنویسید