سه‌شنبه , آوریل 16 2024

ضرورت حجاب

ضرورت حجاب

چرا به جاي اينکه آقايان نگاهشان را کنترل کنند، خانم ها بايد حجابشان را رعايت کنند؟

در اينکه آقايان هم بايد نگاهشان را کنترل کنند ترديدي وجود ندارد، اما هرگز کسي درب خانه اش را به خاطر آنکه دزدها بايد خودشان را کنترل کند باز نمي گذارد. طبيعي است در هر جامعه اي علي رغم اينکه سفارش مي شود انسان ها رفتارشان را کنترل کنند، زمينه براي انجام جرم هم باز گذاشته نميشود.
گسترش بدحجابي و افزايش دامنه تحريک جنسي و شهوت موجب بالا رفتن آمار خشونت عليه زنان خواهد شد، و اين چيزي است که متجاوزين به عنف و حريم نواميس مردم در اعترفاتشان به آن اذعان کرده اند.
بنابراين اينکه خانم ها حجابشان را به اميد کنترل نگاه آقايان رعايت نکنند منطقي نخواهد بود. امام صادق(عليه السلام) به عنوان يک طبيب معصوم مي فرمايند: «اَلنَّظرَةُ بَعْدَ النًّظرَةِ تَزرِعُ في الْقَلبِ الشَّهْوَةَ وَ كَفي بِها لِصاحِبِها فِتْنَة» چشم چراني، تخم شهوت را در دل مي كارد و چنين كاري براي نگاه كننده كافي است كه منشأ فتنه گردد.(1)
نبايد آرمان گرايانه نگاه کرد، بالاخره هستند مرداني که آنچه بر عهده شان است را انجام نداده و نگاهشان را کنترل نمي کنند، حالا در برابر اين حقيقت بايد چه کرد؟ بايد در بالارفتن آمار فساد، آمار خشونت عليه زنان، آمار طلاق، و مانند آن ايشان را کمک کرد؟
وقتي قرآن کريم حجاب را مايه پاکي دل زنان و مردان دانسته است: «ذلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَ قُلُوبِهِن»‏؛ درخواست از پشت حجاب براى پاكى دلهاى شما و آنها بهتر است‏.(2) پاسخ دل هاي آلوده شده را چه کسي مي دهد؟
بنابراين نبايد فريب سخنان به ظاهر زيبايي که منطقي در وراي آنها نيست را خورد.

پی نوشت:
1. صدوق، محمد بن علي، من لايحضره الفقيه، دفتر انتشارات اسلامى جامعه مدرسين‏، قم، چاپ دوم، 1413، ج4، ص18.
2. احزاب/53.

پاسخگویی به سوالات دینی http://my.pasokhgoo.ir

دیدگاهتان را بنویسید