سه‌شنبه , آوریل 16 2024

⁉️حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) شبیه کدام امام یا پیامبران الهی می‌باشند؟

#مسأله_انتظار

⁉️حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) شبیه کدام امام یا پیامبران الهی می‌باشند؟

🔸️دربارۀ شباهت‌های امام با پیامبران الهی، روایت‌های فراوانی داریم که به بعضی از آن‌ها اشاره می کنیم:

🔸️امام سجاد(علیه‌السلام) فرموده است:
در قائم ما چند سنت از پیامبران است. آن سنتی که از آدم و حضرت نوح(علیه‌السلام)دارد، طول عمر است و از ابراهیم(علیه‌السلام) پنهان بودن ولادتش و دوری گزیدن وی از مردم، و از موسی(علیه‌السلام)غیبت از مردم، و از عیسی(علیه‌السلام) اختلافی که مردم دربارۀ او دارند و از ایوب(علیه‌السلام) گشایش بعد از گرفتاری، و از محمد(صلى الله عليه و آله) قیام با شمشیر.

🔸️ از امام باقر(علیه‌السلام) چنین روایت شده است: قائم آل‌محمد(صلى الله عليه و آله) پنج شباهت با پیغمبران دارد: شباهتی که به یوسف (علیه‌السلام) دارد، غیبت و پنهانی او از خواص و عموم مردم و برادرانش است، و شباهتی که با موسی(علیه‌السلام) دارد، غیبت طولانی و مخفی بودن ماجرای ولادتش است، و شباهت وی به عیسی(علیه‌السلام)،اختلافی است که مردم دربارۀ او دارند؛ زیرا جماعتی گفتند او متولد نشده و عده‌ای گفتند او مرده و گروهی گفتند او را کشته‌اند، و شباهتی که به جدش محمد(صلى الله عليه و آله) دارد، قیام با شمشیر و کشتن دشمنان خدا و رسول و ستمگران است و وی به وسیلۀ شمشیر و وحشتی که در دل‌ها پدید می‌آید، یاری می‌شود.

🔸️البته در روایات بسیاری آمده که حضرت از نظر چهره و اخلاق، شبیه‌ترین مردم به پیامبر اسلام(صلى الله عليه وسلم) است. از امام عسکری(علیه‌السلام) چنین روایت شده است: او از جهت خَلق و خُلق شبیه‌ترین مردم به رسول خداست.

📚 بحارالانوار، ج۵۲، ص۲۸۵ و ۳۲۲.
📚 کمال‌الدین، ص۳۲۲.

💠💠💠

✅ کانال رسمی مسجد مقدس جمکران:
@jamkaran_ir

دیدگاهتان را بنویسید