چهارشنبه , ژوئن 19 2024

▫️القاب امام زمان -عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف در ارتباط با منتقم خون سالار شهیدان

#روایت_عاشورا

💎منتقم خون سالار شهیدان به فرموده خود امام حسین علیه السّلام (بخش سوم)

▫️القاب امام زمان -عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف در ارتباط با منتقم خون سالار شهیدان

🔺️سالار شهیدان علیه‌السلام به فرزندش امام سجاد علیه‌السلام فرمود: «سوگند به خدا؛ خون من از جوشش باز نمی‌ایستد تا این‌که خداوند، مهدی عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف را برانگیزد.

⁉️در کتاب «عیون الاخبار» از عبدالسّلام بن صالح هروی روایت کرده است که گفت: به امام رضا علیه‌السّلام عرض کردم که نظرتان درباره این حدیث که از امام صادق علیه‌السّلام روایت شده است، چیست؟ حضرت فرمود: «درست است» . گفتم: پس معنای ای آیه ۱۶۴ سوره مبارکه انعام که می‌فرماید: «وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْری» هیچ‌کس بار گناه دیگری را به دوش نخواهد کشیدچه می‌شود؟

🔸️فرمود: خداوند در تمام گفتارهایش راست و درست فرموده است، لکن فرزندان قاتلان حسین علیه‌السّلام کسانی هستند که از کردار پدرانشان راضی هستند و به آن افتخار می‌کنند و هرکس که از کاری راضی باشد، مثل آن کسی است که آن را انجام داده است و اگر کسی در شرق عالم کشته شود و دیگری در غرب عالم، به این قتل راضی و خشنود باشد، نزد خدای تعالی با قاتل شریک خواهد بود. از این‌رو، حضرت قائم عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف آن‌ها را به قتل می‌رساند. [📚 عیون اخبار الرضا، ص ٢١٢ ؛ الزام الناصب، ج ١ ، ص ٧٢]

📌منتقم

🔸️در بعضی از روایات و دعاها از حضرت بقیةاللّه عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف با لقب «منتقم» یاد شده است. انتقام در لغت به معنی مجازات کردن به کار می‌رود.

🔸️ پیامبر اکرم صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِه در خطبه معروف خود در روز عید غدیر وقتی به توصیف امام مهدی عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف می‌پردازند می‌فرمایند: … الا انّه المنتقم من الظالمین الا انّه مدرک کل ثار لاولیاء اللّه عزوجل … آگاه باشید که او [خاتم الاوصیاء مهدی موعود علیه‌السلام] انتقام‌گیرنده از ستمگران است. . . او خونخواه خون به ناحق ریخته همه بندگان صالح خداست.» [📚(پیمان غدیر: بیعت با مهدی «عجل الله تعالی فرجه الشریف»، محمد بنی هاشمی)]

🔸️«احمد بن اسحاق می‌گوید: روزی در حضور امام عسکری علیه السّلام بودم که توفیق زیارت فرزند بزرگوارشان امام مهدی عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف نصیب من شد. شنیدم که آن جانشین بر حقّ حضرت عسکری علیه‌السّلام فرمودند: «انا بقیة اللّه فی ارضه و المنتقم من اعدائه. . .» من بقیة اللّه در روی زمین خدا هستم که از دشمنان خدا انتقام خواهم گرفت.» [📚(کمال الدین، ج ۱، ص۳۸۴)

🔸️در قسمتی از دعای ندبه در اشاره به این مسئولیت امام زمان عّجّّل اللَّهُ تعالي فّرجه الشِریف می‌خوانیم: «این الطالب بذحول الانبیاء و ابناء الانبیاء این الطالب بدم المقتول بکربلا. . .» کجاست آن منتقمی که خون به ناحق ریخته و پایمال شده پیامبران و فرزندان آن‌ها را طلب خواهد کرد؛ کجاست آن‌که از خون شهید کربلا انتقام خواهد کشید؟

▫️▫️ ادامه دارد… ▫️▫️

💠💠💠

✅کانال رسمی مسجد مقدس جمکران:
@Jamkaran_ir

دیدگاهتان را بنویسید